Jdi na obsah Jdi na menu
 


A Perfect Circle je alternativní rocková formace založená Billym Howerdelem.

ObrazekBilly Howerdel se poprvé podíval hudbě do tváře,když dělal osvětlovače na koncertech v okolí New Jersey. O hudbu se zajímal, trávil čas i nad svou vlastní tvorbou, kterou si ale nechával pro sebe.Prvního uznání se mu dostalo od baskytaristky Paz Lenchatin a ta ho přesvědčila,aby své nápady realizoval.Billyho hudba byla zvláštní. Při její tvorbě si představoval, že je to soundtrack jako k filmu City of lost children. Od světel přešel ke kytarovému technikovi a tím měl více času na svou vlastní hudbu. Na turné kapel, kterým se staral o kytary, s sebou brával malé studio a přenosný počítač. A protože skladby vznikaly v jiných koutech světa, každá nese jiný příběh s odlišnou příchutí. Bere to jako takový svůj malý deník cest.

V r.1993 provázel na turné skupinu Fishbone a tady přichází ten klíčový moment!Obrazek

Setkává se zde s Maynardem James Keenanem, frontmanem skupiny Tool, která předskakovala.V r. 1996 to byli přímo Tool, komu se staral na turné o kytary. Tentokrát si ho přizvali i ke studiové spolupráci. V tom čase Tool připravovali album Aenima a procházeli nepříjemným soudním sporem se svým bývalým labelem Freeworld Entertainment. Maynard si poslechl Billyho skladby a byl mile překvapen. Doslova si vydupal, aby v nich mohl použít své vokály. Billy souhlasil a ještě rád! Tedy když nahrával, představoval si, že to bude zpívat ženský hlas, ale tato změna ho velmi inspirovala. Jenže stále tu byly problémy s labelem a ten zabral Maynardovy 2 roky. Než bylo v r. 98 vyrovnáno, Howerdel se ohlížel po dalších hráčích. Díky Paz se dohodl s kytaristou Nine Inch Nails Ranným Lohnerem a bubeníkem Timem Alexandrem z Laundry.

První vážnější angažmá byla dvouletá spolupráce s Guns´n´Roses, ale album dodnes nevyšlo. Mělo to však světlou stránku. Seznámil se tu s bubeníkem Joshem Freezem, ten se stal plnohodnotným členem kapely, však až v r.1999 zároveň s Tropem van Leeuwenem. A konečně mohli nahrávat. O peníze a hráče bylo postaráno, už jen najít vhodné místo. Nahrávání proběhlo v Billyho domě v místnosti u garáže, kde museli často přerušit nahrávku, kvůli přeletu letadla. Žádné jiné chyby to snad ani nemělo. Materiál mixoval Alan Moulder (spolupráce s NIN). Kapela nabírala čím dál konkrétnější podobu, ale stále neměli název. Blížil se první koncert, což byl dostatečný deadline na to, aby už nějaký vznikl...

Po úspěšném vydání tří alb (Mer de noms, Thirteenth Step, Emotive) přichází na svět i DVD Amotion, jímž by se A Perfect Circle chtěli nejspíše rozloučit. Nedá se říci, že nadobro. Jsou přesvědčeni, že se bez problémů můžou za čas sejít a natočit další album, ale nebylo by to dříve než za 2-3 roky. Podle plánů se po vydání Emotive Maynard vrátil k Tool, aby s nimi dokončil připravované album a absolvoval s nimi následné turné. Také by se měl objevit ve filmu Sleeping dogs lie spolu s dalšími známými osobnostmi. Bubeník Josh Freeze na jaře 2005 též absolvoval turné a stal se baskytaristou NIN, James Iha je v New Yorku a věnuje se svému vydavatelství Scratchy records. Je jen otázkou času, kdy se tito kluci domluví na nějáké slezině a třeba z toho něco vyjde.

ObrazekJejich živá vystoupení mají docela odlišný charakter, než vystoupení jejich příbuzných. Projevuje se v nich perfekcionalizmus skupiny. Snaha o co největší odkaz jejich hudby a podaní ho na živo. Nepoužívají mnoho světel. Maynard: "Nemusíš mi vidět do obličeje na to,abys pochopil mou hudbu." "Raději mám světla,co mi svítí do zad. Vidím tak lépe publikum a dokážu se s nimi tak lépe spojit".


PROTECT YOUR FAMILY GET QUOTE
Annual Travel Insurance
Health Insurance
Buy to Let Insurance
Online Quotes